Prep League Finals

October 29, 2022


Results by Extra Mile Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - JV Girls 3 mile - High School
Finish List - Girls - Varsity Girls 3 mile - High School
Team Summary - Girls - JV Girls 3 mile - High School
Team Summary - Girls - Varsity Girls 3 mile - High School
Finish List - Boys - JV Boys 3 mile - High School
Finish List - Boys - Varsity Boys 3 mile - High School
Team Summary - Boys - JV Boys 3 mile - High School
Team Summary - Boys - Varsity Boys 3 mile - High School
Top

Overall Finish List - Boys

JV Boys 3 mile


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1770  Declan Mansbridge     Flintridge Prep (SS)                    17:39.4  5:53/M    9 
    2      2   1767  William Krause        Flintridge Prep (SS)                    18:49.6  6:17/M    9 
    3      3   1762  Miles Craven          Flintridge Prep (SS)                    18:51.6  6:17/M    12
    4      4   1771  Zachary Tsai          Flintridge Prep (SS)                    19:00.3  6:20/M    9 
    5      5   1761  William Carrig-Braun  Flintridge Prep (SS)                    19:06.0  6:22/M    9 
    6      6   1766  Isaac Jung            Flintridge Prep (SS)                    19:13.6  6:25/M    9 
    7      7   1765  Max Goodman           Flintridge Prep (SS)                    19:31.6  6:31/M    11
    8      8   1724  Caleb Kim             Chadwick (SS)                           19:42.8  6:34/M    11
    9      9   1822  Marcel Zamora         Polytechnic - Pasadena (SS)             19:46.2  6:35/M    9 
   10     10   1729  Jacob Wetzel          Chadwick (SS)                           19:58.7  6:40/M    9 
   11     11   1820  Jack Schugren         Polytechnic - Pasadena (SS)             19:59.8  6:40/M    9 
   12  (> 7)   1763  Rashad Entabi         Flintridge Prep (SS)                    20:06.4  6:42/M    9 
   13  (> 7)   1764  Noah Fineman-Shyn     Flintridge Prep (SS)                    20:21.6  6:47/M    10
   14     12   1818  Warren Peng           Polytechnic - Pasadena (SS)             20:34.9  6:52/M    9 
   15     13   1727  Jack Segil            Chadwick (SS)                           21:00.7  7:00/M    10
   16     14   1726  Matthew Rosenbaum     Chadwick (SS)                           21:02.0  7:01/M    9 
   17     15   1721  Calvin Chen           Chadwick (SS)                           21:08.2  7:03/M    10
   18  (> 7)   1768  Carl Li               Flintridge Prep (SS)                    21:14.5  7:05/M    10
   19     16   1819  Connor Poon           Polytechnic - Pasadena (SS)             21:20.3  7:07/M    10
   20     17   1817  Matteo Mazzie         Polytechnic - Pasadena (SS)             21:22.8  7:08/M    9 
   21  (> 7)   1772  Ben Yoo               Flintridge Prep (SS)                    22:26.4  7:29/M    10
   22     18   1720  Liam Burleson         Chadwick (SS)                           23:20.9  7:47/M    10
   23     19   1823  Michael Zhang         Polytechnic - Pasadena (SS)             24:27.8  8:09/M    9 
   24     20   1722  Emiliano Gomez VazquezChadwick (SS)                           25:28.2  8:29/M    12
   25  (> 7)   1730  Joshua Zhang          Chadwick (SS)                           26:11.3  8:44/M    10
   26     21   1815  Soren Fey             Polytechnic - Pasadena (SS)             26:49.4  8:56/M    10
   27  (> 7)   1769  Isaac Love            Flintridge Prep (SS)                    28:45.4  9:35/M    9 
   28  (> 7)   1723  Joe Huber             Chadwick (SS)                           28:51.6  9:37/M    10



Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys 3 mile


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1737  Joshua Thomas         Chadwick (SS)                           15:50.4  5:17/M    12
    2      2   1843  Henry Virtue          Providence - Burbank (SS)               16:13.1  5:24/M    10
    3      3   1842  Aidan Urbina          Providence - Burbank (SS)               16:59.5  5:40/M    12
    4      4   1826  Adrian Lazzi          Polytechnic - Pasadena (SS)             17:03.4  5:41/M    12
    5      5   1839  Trevor Deane          Providence - Burbank (SS)               17:07.5  5:42/M    12
    6      6   1828  Ronen Peters          Polytechnic - Pasadena (SS)             17:09.6  5:43/M    10
    7      7   1778  Carter Sakai          Flintridge Prep (SS)                    17:17.4  5:46/M    10
    8      8   1776  Kevin Martinez        Flintridge Prep (SS)                    17:39.5  5:53/M    11
    9      9   1844  Dillon Yell           Providence - Burbank (SS)               17:40.4  5:53/M    11
   10     10   1779  Nicolas Stanton       Flintridge Prep (SS)                    17:48.8  5:56/M    11
   11     11   1775  Evan Guyer            Flintridge Prep (SS)                    17:54.7  5:58/M    11
   12     12   1731  Liam Dejong           Chadwick (SS)                           17:57.0  5:59/M    12
   13     13   1780  Bryan Taniguchi       Flintridge Prep (SS)                    17:59.6  6:00/M    12
   14     14   1777  Leo McDonald          Flintridge Prep (SS)                    18:01.4  6:00/M    11
   15     15   1830  Daniel Zheng          Polytechnic - Pasadena (SS)             18:16.4  6:05/M    10
   16     16   1774  Ryan Ginn             Flintridge Prep (SS)                    18:25.7  6:09/M    11
   17     17   1827  Nathan Menelik        Polytechnic - Pasadena (SS)             18:26.2  6:09/M    10
   18     18   1821  Brandon Shin          Polytechnic - Pasadena (SS)             18:35.6  6:12/M    9 
   19     19   1734  Nikko Nickerson       Chadwick (SS)                           18:41.7  6:14/M    10
   20     20   1736  Yuta Takahashi        Chadwick (SS)                           18:44.1  6:15/M    9 
   21     21   1840  Ryan Sarmiento        Providence - Burbank (SS)               19:00.8  6:20/M    12
   22     22   1735  Hamish Reiter         Chadwick (SS)                           19:32.3  6:31/M    9 
   23     23   1824  Nathaniel Karafilis-SpPolytechnic - Pasadena (SS)             19:52.9  6:38/M    11
   24     24   1733  Jack Malone           Chadwick (SS)                           20:06.7  6:42/M    10
   25     25   1838  Ernesto Brandon AlvareProvidence - Burbank (SS)               20:12.1  6:44/M    9 
   26     26   1732  Connor Jordan         Chadwick (SS)                           20:33.2  6:51/M    10
   27     27   1841  Mason Spencer         Providence - Burbank (SS)               23:22.6  7:48/M    12
Top

Team Summary Report - Boys

JV Boys 3 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Flintridge Prep (SS)                   15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 1:33:26.7

    2 Chadwick (SS)                          60               8  10  13  14  15  18  20         
        Top  5 Times: 1:42:52.2

    3 Polytechnic - Pasadena (SS)            65               9  11  12  16  17  19  21         
        Top  5 Times: 1:43:03.9

Top

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys 3 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Providence - Burbank (SS)              40               2   3   5   9  21  25  27         
        Top  5 Times: 1:27:01.1

    2 Flintridge Prep (SS)                   49               7   8  10  11  13  14  16         
        Top  5 Times: 1:28:39.8

    3 Polytechnic - Pasadena (SS)            60               4   6  15  17  18  23             
        Top  5 Times: 1:29:30.9

    4 Chadwick (SS)                          74               1  12  19  20  22  24  26         
        Top  5 Times: 1:30:45.3


Top

Overall Finish List - Girls

JV Girls 3 mile


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1709  Lauren Dickens        Chadwick (SS)                           22:49.7  7:37/M    9 
    2      2   1710  Maranda Santana       Chadwick (SS)                           23:03.4  7:41/M    9 
    3      3   1712  Lina Gu               Chadwick (SS)                           23:04.5  7:41/M    9 
    4      4   1847  Nina Krishnaiah       Westridge (SS)                          23:29.7  7:50/M    9 
    5      5   1781  Brianna Choi          Mayfield (G) (SS)                       23:37.1  7:52/M    11
    6      6   1784  Clare Kvochak         Mayfield (G) (SS)                       23:40.3  7:53/M    11
    7      7   1793  Bella Villavicencio   Mayfield (G) (SS)                       23:51.7  7:57/M    10
    8      8   1745  Annabelle Lee         Flintridge Prep (SS)                    23:55.6  7:59/M    11
    9      9   1760  Hailey Wilson         Flintridge Prep (SS)                    24:00.3  8:00/M    11
   10     10   1846  Mena Joung            Westridge (SS)                          24:04.1  8:01/M    9 
   11     11   1850  Isabella Song         Westridge (SS)                          24:09.1  8:03/M    11
   12     12   1750  Sarah Rude            Flintridge Prep (SS)                    24:12.1  8:04/M    10
   13     13   1848  Frances Leiter        Westridge (SS)                          24:20.8  8:07/M    12
   14     14   1785  Maia Mashiko          Mayfield (G) (SS)                       24:24.3  8:08/M    11
   15     15   1788  Izzy Norton           Mayfield (G) (SS)                       24:26.6  8:09/M    10
   16     16   1748  Eyla Najafi           Flintridge Prep (SS)                    24:34.2  8:11/M    9 
   17     17   1792  Monika Vargas         Mayfield (G) (SS)                       24:39.9  8:13/M    10
   18     18   1744  Hana Hartman          Flintridge Prep (SS)                    24:42.8  8:14/M    10
   19     19   1786  Erin Michelena        Mayfield (G) (SS)                       24:45.9  8:15/M    11
   20     20   1713  Alexis Martin         Chadwick (SS)                           24:52.4  8:17/M    11
   21     21   1711  Anna Gu               Chadwick (SS)                           24:59.8  8:20/M    12
   22  (> 7)   1787  Paloma Murga          Mayfield (G) (SS)                       25:30.1  8:30/M    9 
   23  (> 7)   1790  Viviana Salazar       Mayfield (G) (SS)                       25:38.9  8:33/M    11
   24     22   1738  Catherine Baldocchi   Flintridge Prep (SS)                    26:06.8  8:42/M    10
   25     23   1740  Chloe Bryant          Flintridge Prep (SS)                    26:10.0  8:43/M    10
   26     24   1845  Ivy Angus             Westridge (SS)                          26:41.1  8:54/M    11
   27  (> 7)   1783  Jemimah Khan          Mayfield (G) (SS)                       27:03.9  9:01/M    11
   28  (> 7)   1794  Indra Wicke           Mayfield (G) (SS)                       27:18.3  9:06/M    12
   29     25   1849  Jaime Reichmann       Westridge (SS)                          28:23.9  9:28/M    12
   30  (> 7)   1751  Taylor Torres         Flintridge Prep (SS)                    28:25.2  9:28/M    12
   31  (> 7)   1741  Katherine Clark       Flintridge Prep (SS)                    28:47.7  9:36/M    9 
   32  (> 7)   1752  Nichelle Walker       Flintridge Prep (SS)                    29:33.1  9:51/M    10
   33  (> 7)   1753  Loie White            Flintridge Prep (SS)                    29:39.9  9:53/M    12
   34  (> 7)   1739  Briar Bryant          Flintridge Prep (SS)                    30:11.9 10:04/M    10
   35  (> 7)   1742  Mia Clementson        Flintridge Prep (SS)                    30:15.2 10:05/M    9 



Top

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls 3 mile


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1835  Aubrey Eaton          Providence - Burbank (SS)               19:23.2  6:28/M    10
    2      2   1718  Grace Mangali         Chadwick (SS)                           20:07.1  6:42/M    12
    3      3   1836  Reese Eaton           Providence - Burbank (SS)               20:10.3  6:43/M    10
    4      4   1797  Cecilia Kvochak       Mayfield (G) (SS)                       20:26.2  6:49/M    12
    5      5   1837  Natalie Gonzalez      Providence - Burbank (SS)               20:26.9  6:49/M    10
    6      6   1716  Avery Ertman          Chadwick (SS)                           20:39.2  6:53/M    10
    7      7   1808  Stella Keatley        Polytechnic - Pasadena (SS)             20:48.4  6:56/M    10
    8      8   1758  Jenna Moutes          Flintridge Prep (SS)                    21:26.7  7:09/M    10
    9      9   1717  Hannah Franklin       Chadwick (SS)                           21:43.9  7:15/M    12
   10     10   1800  Sissy Page            Mayfield (G) (SS)                       21:48.5  7:16/M    10
   11     11   1755  Sarah Bonk            Flintridge Prep (SS)                    21:51.5  7:17/M    9 
   12     12   1796  Lauren Hoshek         Mayfield (G) (SS)                       21:57.1  7:19/M    9 
   13     13   1719  Ryan Rothman          Chadwick (SS)                           21:57.8  7:19/M    12
   14     14   1759  Anya Rose             Flintridge Prep (SS)                    22:01.4  7:20/M    12
   15     15   1754  Julia Bonk            Flintridge Prep (SS)                    22:08.7  7:23/M    11
   16     16   1851  Ximena Alvarado       Westridge (SS)                          22:09.6  7:23/M    10
   17     17   1756  Lucy Helfenstein      Flintridge Prep (SS)                    22:33.4  7:31/M    9 
   18     18   1798  Sophie Limongelli     Mayfield (G) (SS)                       22:39.8  7:33/M    10
   19     19   1831  Erika Agazaryan       Providence - Burbank (SS)               22:45.1  7:35/M    11
   20     20   1811  Phoebe Salvati        Polytechnic - Pasadena (SS)             22:49.3  7:36/M    12
   21     21   1801  Leah Whitfield        Mayfield (G) (SS)                       22:50.2  7:37/M    9 
   22     22   1715  Keiko Chinen          Chadwick (SS)                           22:52.1  7:37/M    10
   23     23   1856  Margaret Northrop     Westridge (SS)                          22:56.4  7:39/M    10
   24     24   1807  Madeleine Kashkooli   Polytechnic - Pasadena (SS)             23:05.9  7:42/M    10
   25     25   1795  Lara Georgian         Mayfield (G) (SS)                       23:08.6  7:43/M    10
   26     26   1853  Atalanta Carrig-Braun Westridge (SS)                          23:19.8  7:47/M    12
   27     27   1854  Kaitlyn Hong          Westridge (SS)                          23:29.5  7:50/M    10
   28     28   1799  Natalie Miera         Mayfield (G) (SS)                       23:32.2  7:51/M    12
   29     29   1812  Anastasia Volkoff     Polytechnic - Pasadena (SS)             23:40.5  7:53/M    11
   30     30   1749  Nicolle Riley         Flintridge Prep (SS)                    23:41.3  7:54/M    11
   31     31   1804  Audrey Tomlin         Polytechnic - Pasadena (SS)             23:44.9  7:55/M    11
   32     32   1757  Audrey Jung           Flintridge Prep (SS)                    23:56.1  7:59/M    12
   33     33   1714  Marielle Alden        Chadwick (SS)                           24:11.1  8:04/M    12
   34     34   1855  Katherine Northrop    Westridge (SS)                          24:19.7  8:07/M    12
   35     35   1852  Emmabella Barragan    Westridge (SS)                          24:22.4  8:07/M    10
   36     36   1857  Lilah Rangel          Westridge (SS)                          24:43.6  8:15/M    10
   37     37   1834  Eva Barahona          Providence - Burbank (SS)               25:20.2  8:27/M    12
   38     38   1805  Aria Wang             Polytechnic - Pasadena (SS)             25:26.6  8:29/M    12
   39     39   1802  Sofia Flores-Castro   Polytechnic - Pasadena (SS)             25:47.5  8:36/M    9 
   40     40   1832  Nayirie Aladadi       Providence - Burbank (SS)               27:36.6  9:12/M    11
Top

Team Summary Report - Girls

JV Girls 3 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Mayfield (G) (SS)                      47               5   6   7  14  15  17  19         
        Top  5 Times: 1:59:59.7

    2 Chadwick (SS)                          47               1   2   3  20  21                 
        Top  5 Times: 1:58:49.6

    3 Westridge (SS)                         62               4  10  11  13  24  25             
        Top  5 Times: 2:02:44.5

    4 Flintridge Prep (SS)                   63               8   9  12  16  18  22  23         
        Top  5 Times: 2:01:24.8

Top

Team Summary Report - Girls

Varsity Girls 3 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Chadwick (SS)                          52               2   6   9  13  22  33             
        Top  5 Times: 1:47:19.9

    2 Mayfield (G) (SS)                      65               4  10  12  18  21  25  28         
        Top  5 Times: 1:49:41.7

    3 Flintridge Prep (SS)                   65               8  11  14  15  17  30  32         
        Top  5 Times: 1:50:01.6

    4 Providence - Burbank (SS)              65               1   3   5  19  37  40             
        Top  5 Times: 1:48:05.5

    5 Polytechnic - Pasadena (SS)           111               7  20  24  29  31  38  39         
        Top  5 Times: 1:54:08.9

    6 Westridge (SS)                        126              16  23  26  27  34  35  36         
        Top  5 Times: 1:56:14.7