Extra Mile Timing

Licensed to Extra Mile Timing - Contractor License
                      HY-TEK's Meet Manager 2/3/2024 01:34 PM
             2024 SENIOR GAMES & INT'L SPORTS FESTIVAL - 2/3/2024              
                            PALM DESERT HIGH SCHOOL                            
                                    Results
 
                                   
 
W55 50 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Juaquita Gray            W59 Unattached                8.24  -0.1 
 
W60 50 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jennifer Laurie Jones    W64 Unattached                8.74  -0.1 
  2 Jody Carter              W63 Unattached               11.16  -0.1 
 
W70 50 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Linda Cohn               W72 Unattached                9.10  -0.1 
  2 Valerie Pellum-Titus     W73 Unattached               11.84  -0.1 
 
W75 50 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sarah Sneider            W79 Unattached               12.02  -0.1 
 
W85 50 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Edythe Hulet             W87 Unattached               19.29  -0.1 
  2 Patricia Yates           W87 Unattached               20.12  -0.1 
 
W55 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Juaquita Gray            W59 Unattached               15.59   0.9 
 
W60 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jeanne Roy               W63 Unattached               15.70   0.9 
 
W70 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Valerie Pellum-Titus     W73 Unattached               23.58   0.9 
 
W75 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sarah Sneider            W79 Unattached               25.19   0.9 
 
W85 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Edythe Hulet             W87 Unattached               40.88   0.9 
  2 Patricia Yates           W87 Unattached               42.63   0.9 
 
W54&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kristy Matthews          W51 Unattached               27.73  -2.2 
 
W60 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jeanne Roy               W63 Unattached               32.92  -2.2 
 
W70 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Valerie Pellum-Titus     W73 Unattached               56.20  -2.2 
 
W75 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Josephine Roldan         W76 Unattached               46.95  -2.2 
 
W85 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Edythe Hulet             W87 Unattached             2:03.08  -2.2 
 
W54&U 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kristy Matthews          W51 Unattached               59.78  
 
W75 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Josephine Roldan         W76 Unattached             1:47.19  
 
W85 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Edythe Hulet             W87 Unattached             3:51.99  
 
W85 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Edythe Hulet             W87 Unattached             8:17.75  
       4:07.173 (4:07.173)        8:17.749 (4:10.576)
 
W85 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Edythe Hulet             W87 Unattached            11:18.91  
       3:04.726 (3:04.726)        7:09.811 (4:05.085)       11:18.904 (4:09.094)
 
W55 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Juaquita Gray            W59 Unattached               3.59m   NWI 
     FOUL      3.09m(NWI) 3.59m(NWI) FOUL           
 
W60 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Suzette Lee              W60 Unattached               3.10m   NWI 
     2.36m(NWI) 2.87m(NWI) 3.10m(NWI) 2.88m(NWI)      
  2 Jennifer Laurie Jones    W64 Unattached               2.82m   NWI 
     2.67m(NWI) 2.72m(NWI) 2.82m(NWI) 2.03m(NWI)      
 
W70 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Linda Cohn               W72 Unattached               3.34m   NWI 
     3.10m(NWI) 3.34m(NWI) FOUL      FOUL           
  2 Valerie Pellum-Titus     W73 Unattached               1.74m   NWI 
     1.54m(NWI) 1.68m(NWI) 1.71m(NWI) 1.74m(NWI)      
 
W75 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sarah Sneider            W79 Unattached               1.90m   NWI 
     1.68m(NWI) 1.78m(NWI) FOUL      1.90m(NWI)      
 
W60 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robyn Utu                W60 Unattached               8.66m  
      8.66m  8.65m  7.77m  8.64m       
  2 Suzette Lee              W60 Unattached               8.39m  
      8.23m  8.08m  8.28m  8.39m      
  3 Jennifer Laurie Jones    W64 Unattached               7.17m  
      7.17m  6.46m  7.05m  6.54m      
 
W65 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Estela Marie Sanchez     W67 Unattached               7.20m  
      6.79m  7.05m  7.20m  6.62m      
 
W70 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Linda Cohn               W72 Unattached               7.73m  
      7.46m  7.67m  7.50m  7.73m      
 
W85 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Edythe Hulet             W87 Unattached               1.65m  
      1.47m  1.65m            
 
W60 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robyn Utu                W60 Unattached              22.80m  
      20.39m  20.48m  21.54m  22.80m  20.13m  22.48m
  2 Suzette Lee              W60 Unattached              20.06m  
      17.34m  19.85m  FOUL  20.06m  FOUL  FOUL
 
W65 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Estela Marie Sanchez     W67 Unattached              18.25m  
      17.90m  17.80m  FOUL  17.36m  FOUL  18.25m
 
W70 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Linda Cohn               W72 Unattached              20.82m  
      18.03m  19.37m  FOUL  18.64m  FOUL  20.82m
 
W85 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Edythe Hulet             W87 Unattached               3.81m  
      3.81m    x             
 
W60 Weight Throw Softball Thr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Suzette Lee              W60 Unattached           105-00.00  
      105-00  104-00  102-06  102-00       
 
W70 Weight Throw Softball Thr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Linda Cohn               W72 Unattached           114-00.00  
      114-00  113-06  97-06  108-00      
  2 Valerie Pellum-Titus     W73 Unattached            39-06.00  
      39-06  35-00  FOUL  FOUL      
 
W60 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dana Manciagli           W64 Unattached            12:09.47  
       2:25.501 (2:25.501)        5:40.240 (3:14.740)        8:51.685 (3:11.445)
      12:09.470 (3:17.785)
 
W65 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Yolanda Holder           W66 Unattached            10:42.33  
       2:08.961 (2:08.961)        5:05.874 (2:56.913)        8:00.578 (2:54.705)
      10:42.328 (2:41.750)
 
W70 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paula Rasmussen          W70 Unattached            11:24.82  
       2:12.768 (2:12.768)        5:19.709 (3:06.942)        8:23.709 (3:04.001)
      11:24.814 (3:01.105)
 
W75 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sheila Kryger            W79 Unattached            11:31.23  
       2:19.596 (2:19.596)        5:26.342 (3:06.746)        8:32.756 (3:06.414)
      11:31.222 (2:58.467)
  2 Darlene Backlund         W79 Unattached            11:34.44  
       2:19.055 (2:19.055)        5:25.761 (3:06.706)        8:31.918 (3:06.157)
      11:34.437 (3:02.519)
 
W80 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carol Dyar               W83 Unattached            11:29.40  
       2:17.687 (2:17.687)        5:24.024 (3:06.338)        8:29.039 (3:05.015)
      11:29.393 (3:00.355)
 
W60 3000 Meter Race Walk
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Dana Manciagli           W64 Unattached            25:12.09   2 
       1:40.156 (1:40.156)        4:58.784 (3:18.628)        8:17.311 (3:18.528)
      11:39.718 (3:22.407)       14:59.812 (3:20.094)       18:23.181 (3:23.369)
      21:46.617 (3:23.437)       25:12.090 (3:25.473)
 
W65 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Yolanda Holder           W66 Unattached            21:00.39  
       1:25.332 (1:25.332)        4:13.150 (2:47.818)        7:02.925 (2:49.776)
       9:53.765 (2:50.841)       12:44.039 (2:50.275)       15:32.131 (2:48.092)
      18:20.559 (2:48.428)       21:00.381 (2:39.822)
 
W70 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paula Rasmussen          W70 Unattached            22:44.43  
       1:23.947 (1:23.947)        4:21.289 (2:57.342)        7:22.126 (3:00.838)
      10:23.731 (3:01.606)       13:26.746 (3:03.015)       16:33.066 (3:06.320)
      19:41.601 (3:08.536)       22:44.425 (3:02.825)
 
W75 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Darlene Backlund         W79 Unattached            23:18.43  
       1:25.679 (1:25.679)        4:40.014 (3:14.336)        7:51.272 (3:11.258)
      11:00.622 (3:09.351)       14:08.961 (3:08.339)       17:18.026 (3:09.066)
      20:24.070 (3:06.045)       23:18.422 (2:54.352)
  2 Sheila Kryger            W79 Unattached            23:25.96  
       1:31.310 (1:31.310)        4:42.589 (3:11.280)        7:52.452 (3:09.863)
      11:01.994 (3:09.542)       14:10.227 (3:08.234)       17:19.971 (3:09.745)
      20:25.545 (3:05.575)       23:25.953 (3:00.408)
 
W80 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carol Dyar               W83 Unattached            22:54.59  
       1:23.924 (1:23.924)        4:27.869 (3:03.946)        7:30.791 (3:02.923)
      10:33.643 (3:02.852)       13:38.864 (3:05.222)       16:45.092 (3:06.228)
      19:52.917 (3:07.825)       22:54.581 (3:01.665)
 
M55 50 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Sean Akiyama             M57 Unattached                7.83   0.2  5 
 
M60 50 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Mike Toll                M61 Unattached                7.68   0.2  5 
 
M65 50 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Steven Totleben          M65 Unattached                8.30   0.2  5 
  2 Scott Copeland           M66 Unattached                8.38   0.2  5 
  3 Robert Jones             M66 Unattached                8.60   0.2  5 
  4 Roy Hedland              M65 Unattached                9.18   0.2  5 
 
M70 50 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Ron Stevens              M70 Unattached                7.27  -0.1  4 
  2 Randall Stevens          M70 Unattached                7.68  -0.1  4 
  3 David McLawhorn          M70 Unattached                8.18  -0.1  4 
  4 Mike Tipping             M72 Unattached                8.98  -0.1  4 
  5 Cameron Birnie           M71 Unattached                9.21  -0.1  4 
 
M75 50 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Patrick Lyons            M75 Unattached                8.93  -0.1  4 
  2 Monte Gast               M77 Unattached                9.73  -0.1  4 
  3 Greg Messick             M76 Unattached               10.12  -0.1  4 
 
M80 50 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Frank Joe Strause        M84 Unattached                9.47  -0.2 
  2 Iraj Hashemzadeh         M84 Unattached               10.44  -0.2 
  3 Ron Muranaka             M81 Unattached               10.47  -0.2 
 
M85 50 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Karl Thorpe Sr.          M86 Unattached                9.53  -0.2 
  2 Vern Yates               M89 Unattached               10.82  -0.2 
  3 Tom Katsis               M85 Unattached               13.77  -0.2 
  4 Jerry Chase              M88 Unattached               18.12  -0.2 
 
M90 50 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 William Kennedy          M93 Unattached               14.51  -0.2 
 
M55 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Sean Akiyama             M57 Unattached               14.74  +0.0  5 
  2 Corey Blake              M55 Unattached               15.58  +0.0  5 
 
M65 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Steven Totleben          M65 Unattached               15.57  +0.0  5 
  2 Scott Copeland           M66 Unattached               15.72  +0.0  5 
  3 Robert Jones             M66 Unattached               16.67  +0.0  5 
  4 Roy Hedland              M65 Unattached               16.84  +0.0  5 
  5 Robert Wilkinson         M68 Unattached               17.13  +0.0  5 
 
M70 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Ron Stevens              M70 Unattached               13.62   0.2  4 
  2 Randall Stevens          M70 Unattached               14.50   0.2  4 
  3 David McLawhorn          M70 Unattached               15.63   0.2  4 
  4 Cameron Birnie           M71 Unattached               17.57   0.2  4 
 
M75 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Pedro Cognetta           M79 Unattached               16.98   0.2  4 
  2 Patrick Lyons            M75 Unattached               19.04   0.2  4 
  3 Greg Messick             M76 Unattached               19.38   0.2  4 
 
M80 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Frank Joe Strause        M84 Unattached               18.52  +0.0  2 
  2 Ron Muranaka             M81 Unattached               20.49  +0.0  2 
  3 Iraj Hashemzadeh         M84 Unattached               21.01  +0.0  2 
  4 Richard Tenser           M83 Unattached               21.31  +0.0  2 
  5 Robert Kephart           M81 Unattached               25.71  +0.0  2 
 
M85 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Karl Thorpe Sr.          M86 Unattached               18.48  +0.0  2 
  2 Vern Yates               M89 Unattached               21.70  +0.0  2 
 
M90 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 William Kennedy          M93 Unattached               29.02  +0.0  2 
 
M65 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Harold Holmes            M67 Unattached               33.95  -1.2  3 
  2 Roy Hedland              M65 Unattached               35.79  -1.2  3 
  3 Gregory Wells            M67 Unattached               36.88  -1.2  3 
  4 Robert Wilkinson         M68 Unattached               38.11  -1.2  3 
 
M70 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Ron Stevens              M70 Unattached               28.58  -1.2  3 
  2 Randall Stevens          M70 Unattached               32.76  -1.2  3 
  3 Cameron Birnie           M71 Unattached               38.66  -1.2  3 
 
M75 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Pedro Cognetta           M79 Unattached               36.95  -1.7 
  2 Greg Messick             M76 Unattached               47.12  -1.7 
 
M80 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Frank Joe Strause        M84 Unattached               40.48  -1.7 
  2 Iraj Hashemzadeh         M84 Unattached               49.56  -1.7 
 
M85 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Karl Thorpe Sr.          M86 Unattached               42.33  -1.7 
  2 Vern Yates               M89 Unattached               48.08  -1.7 
 
M90 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 William Kennedy          M93 Unattached             1:10.66  -1.7 
 
M55 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Peter Geiger             M56 Unattached             1:10.79   3 
  2 Bill Ek                  M59 Unattached             1:14.00   3 
 
M60 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Reginald Willick         M62 Unattached             1:17.32   3 
 
M65 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Harold Holmes            M67 Unattached             1:18.96   3 
  2 Rick Chorpenning         M68 Unattached             1:29.75   3 
 
M70 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ron Stevens              M70 Unattached             1:17.16  
 
M75 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Greg Messick             M76 Unattached             2:24.11  
 
M80 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Anthony Cupaiuolo        M80 Unattached             1:57.68  
  2 Reed Hinman              M82 Unattached             1:57.77  
 
M85 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vern Yates               M89 Unattached             1:54.44  
 
M90 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 William Kennedy          M93 Unattached             3:31.36  
 
M55 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bill Ek                  M59 Unattached             2:56.38  
       1:28.375 (1:28.375)        2:56.377 (1:28.002)
 
M65 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mark Hemmel              M66 Unattached             3:15.05  
       1:35.012 (1:35.012)        3:15.043 (1:40.031)
  2 Harold Holmes            M67 Unattached             3:51.04  
       1:47.927 (1:47.927)        3:51.036 (2:03.110)
 
M70 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tom Grady                M70 Unattached             2:57.84  
       1:29.981 (1:29.981)        2:57.834 (1:27.854)
  2 Carl Stromberg           M70 Unattached             3:03.47  
       1:28.689 (1:28.689)        3:03.468 (1:34.779)
 
M75 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Monte Gast               M77 Unattached             4:06.99  
       1:55.588 (1:55.588)        4:06.983 (2:11.395)
 
M60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Felix Cordeiro-Benson    M61 Unattached             5:48.68  
       1:05.918 (1:05.918)        2:39.613 (1:33.695)        4:14.788 (1:35.176)
       5:48.673 (1:33.886)
  2 Reginald Willick         M62 Unattached             6:40.00  
       1:14.020 (1:14.020)        2:58.334 (1:44.314)        4:48.965 (1:50.631)
       6:39.999 (1:51.035)
  3 Mark Holmes              M64 Unattached             6:52.37  
       1:13.774 (1:13.774)        3:02.232 (1:48.459)        4:56.926 (1:54.694)
       6:52.366 (1:55.441)
 
M65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joe Wallace              M68 Unattached             8:08.18  
       1:30.447 (1:30.447)        3:40.913 (2:10.467)        5:54.796 (2:13.883)
       8:08.174 (2:13.378)
 
M70 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tom Grady                M70 Unattached             5:58.77  
       1:09.614 (1:09.614)        2:46.489 (1:36.876)        4:23.851 (1:37.362)
       5:58.765 (1:34.915)
  2 Carl Stromberg           M70 Unattached             6:23.81  
       1:12.602 (1:12.602)        2:56.381 (1:43.780)        4:42.075 (1:45.694)
       6:23.809 (1:41.734)
 
M80 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Reed Hinman              M82 Unattached             9:35.38  
       1:47.801 (1:47.801)        4:25.012 (2:37.212)        7:03.909 (2:38.897)
       9:35.375 (2:31.467)
 
M60 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Felix Cordeiro-Benson    M61 Unattached            12:12.20  
           46.132 (46.132)        2:20.491 (1:34.359)        3:58.457 (1:37.967)
       5:38.552 (1:40.095)        7:18.442 (1:39.891)        8:57.591 (1:39.149)
      10:36.508 (1:38.918)       12:12.196 (1:35.688)
 
M65 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ed Bickley               M66 Unattached            12:15.35  
           47.511 (47.511)        2:23.178 (1:35.667)        4:00.871 (1:37.694)
       5:39.871 (1:39.000)        7:19.310 (1:39.440)        8:57.223 (1:37.913)
      10:37.571 (1:40.349)       12:15.348 (1:37.777)
  2 Joe Wallace              M68 Unattached            17:50.75  
           59.307 (59.307)        3:06.511 (2:07.205)        5:21.319 (2:14.808)
       7:41.803 (2:20.484)       10:13.364 (2:31.561)       12:42.961 (2:29.598)
      15:14.160 (2:31.199)       17:50.749 (2:36.589)
 
M70 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carl Stromberg           M70 Unattached            13:26.62  
           48.752 (48.752)        2:30.796 (1:42.045)        4:16.813 (1:46.018)
       6:05.988 (1:49.175)        7:56.520 (1:50.532)        9:56.689 (2:00.170)
      11:45.601 (1:48.913)       13:26.613 (1:41.012)
 
M80 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Anthony Cupaiuolo        M80 Unattached            19:19.02  
       1:05.445 (1:05.445)        3:27.229 (2:21.784)        5:58.604 (2:31.376)
       8:33.106 (2:34.502)       11:12.128 (2:39.023)       13:53.576 (2:41.449)
      16:37.380 (2:43.804)       19:19.013 (2:41.633)
 -- Robert Kephart           M81 Unattached                 DNF  
       1:30.545 (1:30.545)
 
M60 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mike Toll                M61 Unattached               1.35m  
     1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O   XO  XXX 
 
M65 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Wilkinson         M68 Unattached               1.35m  
     1.01 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O    O  XXO    O   XO  XXX 
  2 Roy Hedland              M65 Unattached               1.25m  
     1.01 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O  XXO  XXO  XXX 
 
M70 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David McLawhorn          M70 Unattached               1.15m  
     1.01 1.10 1.15 
        O    O   XO 
 
M75 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Monte Gast               M77 Unattached               1.10m  
     1.10 1.15 
        O  XXX 
 
M80 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Arthur Rutledge   M82 Unattached               1.10m  
     1.01 1.10 1.15 
        O    O  XXX 
  2 Bob Sheedy               M83 Unattached               1.01m  
     0.75 1.01 1.10 
        O    O    X 
 
M85 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Jerry Chase              M88 Unattached                  NH  
     0.75 
      XXX 
 
M60 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Mike Toll                M61 Unattached               4.83m   NWI 
     4.39m(NWI) 4.68m(NWI) 4.83m(NWI)           
 
M65 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Joseph Patridge          M67 Unattached               4.49m   NWI 
     4.49m(NWI) 4.18m(NWI) 4.18m(NWI)           
  2 Roy Hedland              M65 Unattached               3.43m   NWI 
     3.43m(NWI) FOUL      3.27m(NWI) 3.40m(NWI)       
  3 Scott Copeland           M66 Unattached               3.34m   NWI 
     FOUL      3.34m(NWI) 3.19m(NWI) 3.20m(NWI)      
 
M70 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Randall Stevens          M70 Unattached               4.33m   NWI 
     FOUL      4.22m(NWI) 4.33m(NWI) 3.98m(NWI)      
  2 David McLawhorn          M70 Unattached               3.92m   NWI 
     3.92m(NWI) 3.74m(NWI) 3.90m(NWI) 3.78m(NWI)       
  3 Ron Stevens              M70 Unattached               3.72m   NWI 
     3.54m(NWI) 3.72m(NWI)               
  4 Mike Tipping             M72 Unattached               3.66m   NWI 
     FOUL      FOUL      3.66m(NWI) 3.65m(NWI)       
 
M75 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Monte Gast               M77 Unattached               3.09m   NWI 
     FOUL      FOUL      FOUL      3.09m(NWI)       
  2 Ed Rose                  M76 Unattached               2.53m   NWI 
     2.53m(NWI)    x             
  3 Greg Messick             M76 Unattached               1.76m   NWI 
     FOUL      1.76m(NWI)               
 
M80 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ron Muranaka             M81 Unattached               2.72m   NWI 
     2.52m(NWI) 2.59m(NWI) 2.72m(NWI) FOUL            
  2 Bob Sheedy               M83 Unattached               2.10m   NWI 
     2.07m(NWI) 2.10m(NWI)               
 -- Robert Kephart           M81 Unattached                FOUL       
     FOUL         x             
 
M85 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vern Yates               M89 Unattached               2.29m   NWI 
     1.98m(NWI) 2.24m(NWI) 2.29m(NWI) 2.24m(NWI)      
  2 Jerry Chase              M88 Unattached               1.32m   NWI 
     1.27m(NWI) 1.32m(NWI)            
 
M60 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Starkey             M61 Unattached              12.04m  
      12.04m  11.86m  11.85m  11.91m       
 
M65 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gregory Raymond Holden   M66 Unattached              11.36m  
      FOUL  10.95m  11.36m  11.32m      
 
M70 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alan Essex               M73 Unattached              10.61m  
      10.28m  10.61m  10.19m  10.25m      
  2 David McLawhorn          M70 Unattached               9.81m  
      9.76m  9.68m  9.81m  9.40m      
  3 Mike Tipping             M72 Unattached               8.55m  
      8.26m  8.29m  8.13m  8.55m      
 
M75 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Theagenis Abatzoglou     M77 Unattached              10.19m  
      9.96m  FOUL  10.19m  FOUL      
  2 Monte Gast               M77 Unattached               8.72m  
      7.74m  8.72m  8.42m  FOUL      
 
M80 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jack White               M82 Unattached               9.50m  
      9.43m  9.50m  9.31m  FOUL      
  2 Bob Sheedy               M83 Unattached               9.14m  
      8.56m  8.64m  8.60m  9.14m      
  3 Robert Arthur Rutledge   M82 Unattached               9.10m  
      8.43m  8.99m  9.06m  9.10m      
 
M85 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tom Katsis               M85 Unattached               8.15m  
      8.15m  8.10m  8.00m  8.15m      
  2 Jerry Chase              M88 Unattached               5.83m  
      5.48m  5.49m  5.36m  5.83m      
 
M90 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joe Durrenberger         M90 Unattached               6.32m  
      6.29m  6.27m  FOUL  6.32m      
 
M60 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Starkey             M61 Unattached              42.31m  
      40.44m  42.31m  42.29m  38.49m  FOUL   
 
M65 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gregory Raymond Holden   M66 Unattached              34.88m  
      27.70m  FOUL  33.15m  33.34m  34.88m   
  2 Roy Hedland              M65 Unattached              24.03m  
      FOUL  24.03m  23.75m           
 
M70 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alan Essex               M73 Unattached              31.00m  
      28.33m  31.00m  28.90m  FOUL  FOUL   
  2 David McLawhorn          M70 Unattached              28.45m  
      28.45m  28.04m  22.20m  26.81m  26.20m   
  3 Mike Tipping             M72 Unattached              27.01m  
      26.29m  26.35m  25.15m  27.01m      
 
M75 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Theagenis Abatzoglou     M77 Unattached              28.91m  
      FOUL  FOUL  28.91m  FOUL  FOUL   
  2 Ed Rose                  M76 Unattached              24.12m  
      20.12m  21.38m  20.93m  24.12m  21.14m  19.54m
  3 Monte Gast               M77 Unattached              22.90m  
      22.63m  22.17m  22.90m  21.65m      
  4 Greg Messick             M76 Unattached              19.96m  
      19.96m  13.63m  14.82m  15.34m      
 
M80 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jack White               M82 Unattached              22.28m  
      FOUL  19.65m  21.68m  22.28m  FOUL  FOUL
  2 Bob Sheedy               M83 Unattached              20.86m  
      16.63m  19.95m  20.86m  20.73m      
  3 Robert Arthur Rutledge   M82 Unattached              19.17m  
      16.16m  17.52m  18.37m  17.88m  19.17m   
 
M85 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tom Katsis               M85 Unattached              19.43m  
      19.43m  FOUL  18.34m  FOUL      
  2 Jerry Chase              M88 Unattached              13.19m  
      12.01m  13.19m  12.01m  12.75m  11.28m  13.09m
 
M90 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joe Durrenberger         M90 Unattached              14.40m  
      13.16m  14.40m  13.03m  12.03m  14.08m  13.89m
 
M60 Weight Throw Softball Thr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David DiMartino          M61 Unattached            81-06.00  
      68-00  81-06  78-06  70-00       
 
M65 Weight Throw Softball Thr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Wilkinson         M68 Unattached           169-06.00  
      168-00  147-00  157-00  169-06      
 
M70 Weight Throw Softball Thr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David McLawhorn          M70 Unattached          J136-00.00  
      130-00  132-00  136-00  135-00      
  2 Mike Tipping             M72 Unattached          J136-00.00  
      108-00  117-00  114-00  136-00      
 
M75 Weight Throw Softball Thr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ed Rose                  M76 Unattached           111-00.00  
      98-00  111-00            
  2 Monte Gast               M77 Unattached           102-06.00  
      91-00  92-00  99-00  102-06      
  3 Greg Messick             M76 Unattached            78-00.00  
      68-00  78-00  74-00  63-06      
 
M80 Weight Throw Softball Thr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Arthur Rutledge   M82 Unattached            84-00.00  
      75-00  84-00  83-00  70-00      
 
M85 Weight Throw Softball Thr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jerry Chase              M88 Unattached            44-06.00  
      33-06  44-06  42-00  42-00      
 
M90 Weight Throw Softball Thr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joe Durrenberger         M90 Unattached            49-06.00  
      44-00  40-06  49-06         
 
M60 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David DiMartino          M61 Unattached            12:55.11  
       2:40.805 (2:40.805)        6:15.500 (3:34.695)        9:34.538 (3:19.038)
      12:55.105 (3:20.567)
 
M70 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mattis Dunn              M73 Unattached            14:14.43  
       2:50.530 (2:50.530)        6:39.718 (3:49.189)       10:24.804 (3:45.086)
      14:14.422 (3:49.618)
 
M75 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Greg Messick             M76 Unattached            13:01.79  
       2:28.497 (2:28.497)        6:01.716 (3:33.219)        9:33.636 (3:31.920)
      13:01.790 (3:28.155)
 
M70 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Mattis Dunn              M73 Unattached                  DQ   Bent Knee
       1:40.514 (1:40.514)        5:00.914 (3:20.400)        8:19.884 (3:18.971)
      11:39.888 (3:20.004)       14:59.668 (3:19.781)       18:21.433 (3:21.765)
      21:43.801 (3:22.369)       25:04.729 (3:20.928)