Licensed to Royal Results - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 7/2/2016 06:52 PM
                     41th Navsartian Games 2016 - 7/1/2016                     
                   Birmingham Community Charter High School                    
                                    Results                                    
 
Girls 50 Meter Dash U8
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1   113 Khachatourian, Gay   8 Ararat                             9.61  
  2   182 Kaprielian, Talia    8 Azadamard                         10.07  
  3   125 Mazmanian, Stephan   8 Araz                              10.18  
  4   200 Arissian, Lori       8 Massis                            10.39  
 
Girls 100 Meter Dash U8
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   113 Khachatourian, Gay   8 Ararat                            19.87  
  2   182 Kaprielian, Talia    8 Azadamard                         20.72  
  3   125 Mazmanian, Stephan   8 Araz                              21.52  
  4   200 Arissian, Lori       8 Massis                            26.43  
 
Girls 200 Meter Run U8
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   125 Mazmanian, Stephan   8 Araz                              44.68  
  2   200 Arissian, Lori       8 Massis                          1:05.00  
 
Girls Long Jump Standing U8
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   200 Arissian, Lori       8 Massis                          3-10.00  
      3-10  3-06  3-09           
  2   125 Mazmanian, Stephan   8 Araz                            3-08.50  
      3-06  3-08.50  3-05.50           
 
Girls Shot Put Soft U8
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   200 Arissian, Lori       8 Massis                         26-10.00  
      19-11  21-01  26-10           
  2   125 Mazmanian, Stephan   8 Araz                           13-01.00  
      13-01  10-01  12-03           
 
Girls 50 Meter Dash U10
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   167 Arouchian, Tara     10 Azadamard                          8.71   1 
  2   134 Havanjian, Liana    10 Artsakh                            9.21   2 
  3   162 Arouchian, Ani      10 Azadamard                          9.23   1 
  4   236 Miskjian, Tiffany   10 Shant                              9.47   1 
  5   163 Awakian, Christine  10 Azadamard                          9.52   2 
  6   109 Avedian, Carmen     10 Ararat                             9.81   1 
  7   235 Kassabian, Sareen   10 Shant                              9.82   1 
  8   133 Yeghiayan, Jolene   10 Artsakh                           10.02   2 
  9   229 Tufenkjian, Angeli  10 Sevan                             11.63   2 
 
Girls 100 Meter Dash U10
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   187 Teymouri, Angelina  10 Javakhk                           14.79  
  2   167 Arouchian, Tara     10 Azadamard                         17.58  
  3   162 Arouchian, Ani      10 Azadamard                         18.28  
  4   134 Havanjian, Liana    10 Artsakh                           18.59  
  5   236 Miskjian, Tiffany   10 Shant                             19.19  
  6   235 Kassabian, Sareen   10 Shant                             19.67  
  7   133 Yeghiayan, Jolene   10 Artsakh                           21.00  
 
Girls 200 Meter Run U10
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   187 Teymouri, Angelina  10 Javakhk                           29.90   1 
  2   134 Havanjian, Liana    10 Artsakh                           39.47   2 
  3   236 Miskjian, Tiffany   10 Shant                             41.14   1 
  4   235 Kassabian, Sareen   10 Shant                             42.15   1 
  5   133 Yeghiayan, Jolene   10 Artsakh                           45.28   2 
 
Girls 400 Meter Run U10
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   187 Teymouri, Angelina  10 Javakhk                         1:06.45   2 
  2   167 Arouchian, Tara     10 Azadamard                       1:22.44   1 
  3   134 Havanjian, Liana    10 Artsakh                         1:26.42   1 
  4   162 Arouchian, Ani      10 Azadamard                       1:28.28   1 
  5   109 Avedian, Carmen     10 Ararat                          1:31.82   2 
  6   163 Awakian, Christine  10 Azadamard                       1:41.71   2 
  7   133 Yeghiayan, Jolene   10 Artsakh                         1:46.71   1 
  8   229 Tufenkjian, Angeli  10 Sevan                           2:47.65   1 
 
Girls Long Jump Standing U10
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   235 Kassabian, Sareen   10 Shant                           5-06.00  
      3-09  3-04.50  5-06           
  2   134 Havanjian, Liana    10 Artsakh                         5-00.00  
      4-11  5-00  4-10           
  3   236 Miskjian, Tiffany   10 Shant                           4-11.50  
      4-03.50  4-11  4-11.50           
  4   133 Yeghiayan, Jolene   10 Artsakh                         3-11.00  
      3-08  3-09  3-11         
  5   229 Tufenkjian, Angeli  10 Sevan                           3-07.00  
      3-05  2-09  3-07           
 
Girls Shot Put Soft U10
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   236 Miskjian, Tiffany   10 Shant                          21-02.00  
      21-02  20-06  20-02           
  2   163 Awakian, Christine  10 Azadamard                      20-02.00  
      18-08  18-01  20-02           
  3   134 Havanjian, Liana    10 Artsakh                        17-09.00  
      17-09  15-10  16-03           
  4   133 Yeghiayan, Jolene   10 Artsakh                        13-06.00  
      13-06  12-10  10-10           
  5   229 Tufenkjian, Angeli  10 Sevan                          12-04.00  
      12-04  10-02  11-04           
 
Girls 100 Meter Dash U12
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   172 Marganian, Saleen   12 Azadamard                         15.68  
  2   139 Costantian, Lydia   12 Artsakh                           15.81  
  3   114 Movsessian, Lara    12 Ararat                            16.57  
  4   203 Arisian, Nareen     12 Massis                            17.38  
 
Girls 200 Meter Run U12
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   139 Costantian, Lydia   12 Artsakh                           31.78  
  2   172 Marganian, Saleen   12 Azadamard                         32.14  
  3   140 Kassamanian, Natal  12 Artsakh                           38.44  
  4   183 Arouchian, Taliane  12 Azadamard                         39.62  
 
Girls 400 Meter Run U12
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   139 Costantian, Lydia   12 Artsakh                         1:13.85  
  2   177 Nazarian, Sarine    14 Azadamard                       1:17.06  
  3   140 Kassamanian, Natal  12 Artsakh                         1:24.90  
  4   138 Hovanessian, Athen  12 Artsakh                         1:28.19  
  5   203 Arisian, Nareen     12 Massis                          1:28.94  
  6   183 Arouchian, Taliane  12 Azadamard                       1:29.70  
  7   173 Kaloghlian, Sarine  12 Azadamard                       1:35.21  
 
Girls Long Jump U12
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   139 Costantian, Lydia   12 Artsakh                        12-03.00  
      FOUL  10-00.50  12-03         
  2   203 Arisian, Nareen     12 Massis                          7-03.00  
      6-04  7-00  7-03           
 
Girls Shot Put U12
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   140 Kassamanian, Natal  12 Artsakh                        20-05.00  
      19-01  20-05  19-04           
  2   139 Costantian, Lydia   12 Artsakh                        20-01.00  
      19-03  20-01  20-01           
  3   203 Arisian, Nareen     12 Massis                         13-03.00  
      13-02  12-01  13-03           
 
Girls Long Jump U14
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   204 Arisian, Narod      14 Massis                          8-06.00  
      8-06  7-11  FOUL           
  2   269 Jamgotchian, Ani    14 Walnut Creek                    7-09.50  
      6-08.50  7-09.50  7-05           
  3   127 Zargarian, Krista   14 Araz                            7-04.00  
      6-11.50  6-06  7-04           
  4   123 Mazmanian, Isabell  14 Araz                            3-10.00  
      FOUL  FOUL  3-10           
 
Girls Shot Put U14
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   124 Gharibian, Sevana   14 Araz                           24-09.00  
      24-09  24-09  23-09           
  2   204 Arisian, Narod      14 Massis                         17-08.00  
      17-08  17-07  17-05           
  3   269 Jamgotchian, Ani    14 Walnut Creek                   17-04.00  
      17-04  FOUL  16-09           
  4   127 Zargarian, Krista   14 Araz                           14-05.00  
      13-04  14-03  14-05           
  5   123 Mazmanian, Isabell  14 Araz                           12-11.00  
      12-07  12-11  11-07           
 
Girls 100 Meter Dash U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   211 Duarte, Emma        16 Montebello                        20.23  
 
Girls 200 Meter Run U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   252 Minasian, Meline    16 Sipan                             30.68  
  2   211 Duarte, Emma        16 Montebello                        42.05  
 
Girls 400 Meter Run U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   252 Minasian, Meline    16 Sipan                           1:12.28  
 
Girls Long Jump U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   126 Zargarian, Lara     16 Araz                            7-08.00  
      6-04  7-06  7-08           
  2   214 Malazian, Araxi     16 Montebello                      6-00.50  
      5-07.25  6-00.50  FOUL          
 
Girls Shot Put U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   126 Zargarian, Lara     16 Araz                           20-02.00  
      19-07  19-03  20-02           
  2   214 Malazian, Araxi     16 Montebello                     19-00.00  
      18-06  18-05  19-00           
  3   211 Duarte, Emma        16 Montebello                     13-09.00  
      13-09  12-05  13-07           
 
Girls 100 Meter Dash U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   213 Malazian, Anayis    18 Montebello                        25.81  
 
Girls 200 Meter Run U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   213 Malazian, Anayis    18 Montebello                        44.69  
 
Girls 400 Meter Run U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   213 Malazian, Anayis    18 Montebello                      1:27.68  
 
Girls 800 Meter Run U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   213 Malazian, Anayis    18 Montebello                      3:00.23  
 
Girls 3000 Meter Run U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   213 Malazian, Anayis    18 Montebello                     14:19.36  
 
Girls Long Jump U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   213 Malazian, Anayis    18 Montebello                      7-02.00  
      7-02  4-07.50  5-00.75           
 
Girls Shot Put U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   213 Malazian, Anayis    18 Montebello                     14-05.00  
      13-03  13-06  14-05           
 
Girls 100 Meter Dash A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   256 Madenlian, Araz      A Sartarabad                        14.79  
  2   148 Demirjian, Mirna     A Artsakh                           17.02  
  3   130 Darakjian, Talar     A Artsakh                           18.82  
  4   268 Jamgotchain, Armin   A Walnut Creek                      19.10  
 
Girls 200 Meter Run A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   256 Madenlian, Araz      A Sartarabad                        31.20  
  2   130 Darakjian, Talar     A Artsakh                           42.25  
  3   152 Havanjian, Rita      A Artsakh                           47.92  
  4   228 Tufenkjian, Marena   A Sevan                             48.93  
 
Girls 400 Meter Run A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   148 Demirjian, Mirna     A Artsakh                         1:56.51  
  2   130 Darakjian, Talar     A Artsakh                         2:15.82  
 
Girls 800 Meter Run A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   148 Demirjian, Mirna     A Artsakh                         4:16.35  
  2   130 Darakjian, Talar     A Artsakh                         4:22.31  
  3   228 Tufenkjian, Marena   A Sevan                           4:57.27  
 
Girls 1500 Meter Run A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   213 Malazian, Anayis    18 Montebello                      6:23.95  
 
Girls Long Jump A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   256 Madenlian, Araz      A Sartarabad                     14-05.00  
      13-03  13-06  14-05           
  2   268 Jamgotchain, Armin   A Walnut Creek                    8-08.00  
      7-01  8-03  8-08           
  3   228 Tufenkjian, Marena   A Sevan                           7-01.00  
      6-11  7-01  FOUL           
 
Girls Shot Put A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   256 Madenlian, Araz      A Sartarabad                     24-02.00  
      22-01  23-01  24-02           
  2   268 Jamgotchain, Armin   A Walnut Creek                   19-09.00  
      19-02  19-04  19-09           
  3   117 Mazmanian, Nicole    A Araz                           14-10.00  
      13-06  14-06  14-10           
  4   130 Darakjian, Talar     A Artsakh                        14-06.00  
      14-06  13-08  14-04           
 
Boys 50 Meter Dash U8
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   184 Jemelian, Johnny     8 Azadamard                          8.96   1 
  2   180 Aintablian, Christ   8 Azadamard                          9.05   1 
  3   199 Titizian, Joey       8 Massis                             9.06   1 
  4   243 Sahagian, Michael    8 Shant                              9.17   1 
  5   181 Najarian, Matthew    8 Azadamard                          9.46   2 
  6   179 Avazian, Alec        8 Azadamard                          9.86   2 
  7   112 Moghoyan, Alec       8 Ararat                            10.36   2 
  8   241 Kousherian, Alec     8 Shant                             10.60   2 
  9   240 Kousherian, Haig     8 Shant                             11.28   2 
 10   150 Kassamanian, Garo    8 Artsakh                           11.99   1 
 11   149 Kassamanian, Armen   8 Artsakh                           12.99   1 
 
Boys 100 Meter Dash U8
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   184 Jemelian, Johnny     8 Azadamard                         17.90   2 
  2   180 Aintablian, Christ   8 Azadamard                         17.92   1 
  3   181 Najarian, Matthew    8 Azadamard                         17.95   2 
  4   243 Sahagian, Michael    8 Shant                             18.52   1 
  5   199 Titizian, Joey       8 Massis                            19.23   2 
  6   179 Avazian, Alec        8 Azadamard                         19.44   1 
  7   112 Moghoyan, Alec       8 Ararat                            20.56   2 
  8   241 Kousherian, Alec     8 Shant                             23.05   1 
  9   240 Kousherian, Haig     8 Shant                             24.82   1 
 10   150 Kassamanian, Garo    8 Artsakh                           25.72   2 
 11   149 Kassamanian, Armen   8 Artsakh                           26.88   2 
 
Boys 200 Meter Run U8
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   243 Sahagian, Michael    8 Shant                             38.36   2 
  2   199 Titizian, Joey       8 Massis                            38.41   2 
  3   181 Najarian, Matthew    8 Azadamard                         39.29   1 
  4   184 Jemelian, Johnny     8 Azadamard                         39.99   2 
  5   180 Aintablian, Christ   8 Azadamard                         41.25   1 
  6   179 Avazian, Alec        8 Azadamard                         42.02   1 
  7   112 Moghoyan, Alec       8 Ararat                            44.43   2 
  8   241 Kousherian, Alec     8 Shant                             45.72   1 
  9   240 Kousherian, Haig     8 Shant                             51.96   1 
 
Boys Long Jump Standing U8
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   184 Jemelian, Johnny     8 Azadamard                       5-08.50  
      5-05  5-03  5-08.50         
  2   199 Titizian, Joey       8 Massis                          5-06.00  
      5-06  5-04  5-02           
  3   243 Sahagian, Michael    8 Shant                           4-11.50  
      3-10.50  4-11.50  4-06.50            
  4   241 Kousherian, Alec     8 Shant                           4-01.00  
      3-07  3-09  4-01           
  5   150 Kassamanian, Garo    8 Artsakh                         3-08.00  
      3-08  3-06  FOUL           
  6   149 Kassamanian, Armen   8 Artsakh                         3-04.50  
      3-03  3-04.50  3-01         
  7   240 Kousherian, Haig     8 Shant                           3-04.00  
      3-00  3-00  3-04            
 
Boys Shot Put Soft U8
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   150 Kassamanian, Garo    8 Artsakh                        27-07.00  
      27-07  21-02  21-09           
  2   243 Sahagian, Michael    8 Shant                          24-07.00  
      14-10  18-04  24-07           
  3   241 Kousherian, Alec     8 Shant                          18-06.00  
      12-04  14-11  18-06           
  4   184 Jemelian, Johnny     8 Azadamard                      17-11.00  
      16-07  15-00  17-11           
  5   240 Kousherian, Haig     8 Shant                          17-08.00  
      17-08  14-03  FOUL           
 
Boys 50 Meter Dash U10
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   193 Fung, Lucas         10 Massis                             8.09  
  2   132 Saccoyan, Garo      10 Artsakh                            8.64  
  3   131 Avagyan, Alex       10 Artsakh                            8.69  
  4   119 Gharibian, Sevag    10 Araz                               8.78  
  5   108 Moghoyan, Grikor    10 Ararat                             8.79  
  6   158 Avazian, Adam       10 Azadamard                         10.31  
 
Boys 100 Meter Dash U10
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   193 Fung, Lucas         10 Massis                            16.07  
  2   131 Avagyan, Alex       10 Artsakh                           16.93  
  3   108 Moghoyan, Grikor    10 Ararat                            17.09  
  4   132 Saccoyan, Garo      10 Artsakh                           17.25  
  5   119 Gharibian, Sevag    10 Araz                              17.35  
 
Boys 200 Meter Run U10
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   193 Fung, Lucas         10 Massis                            34.65   1 
  2   132 Saccoyan, Garo      10 Artsakh                           35.42   2 
  3   160 Najarian, Michael   10 Azadamard                         35.71   1 
  4   131 Avagyan, Alex       10 Artsakh                           36.60   2 
  5   119 Gharibian, Sevag    10 Araz                              38.19   2 
  6   255 Gharapetian, Karo   12 Sipan                             40.55   2 
 
Boys 400 Meter Run U10
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   160 Najarian, Michael   10 Azadamard                       1:23.20  
  2   267 Jamgotchian, Armen  10 Walnut Creek                    1:33.45  
 
Boys Long Jump Standing U10
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   193 Fung, Lucas         10 Massis                          5-08.00  
      5-05  5-08  5-06           
  2   131 Avagyan, Alex       10 Artsakh                         5-01.50  
      5-00  5-01.50  4-07.50           
  3   132 Saccoyan, Garo      10 Artsakh                         5-01.00  
      4-11.50  5-01  5-01         
  4   119 Gharibian, Sevag    10 Araz                            4-09.50  
      4-09  4-09.50  4-06.50           
  5   267 Jamgotchian, Armen  10 Walnut Creek                    4-05.00  
      4-04  4-03.50  4-05           
 
Boys Shot Put Soft U10
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   132 Saccoyan, Garo      10 Artsakh                        21-06.00  
      20-06  20-00  21-06           
  2   108 Moghoyan, Grikor    10 Ararat                         18-04.00  
      16-03  18-02  18-04           
  3   131 Avagyan, Alex       10 Artsakh                        18-02.00  
      15-06  17-04  18-02           
  4   119 Gharibian, Sevag    10 Araz                           16-06.00  
      14-08  16-02  16-06           
  5   267 Jamgotchian, Armen  10 Walnut Creek                   16-01.00  
      16-01  14-09  15-09           
 
Boys 100 Meter Dash U12
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   137 Hovanessian, Raffi  12 Artsakh                           15.24  
  2   135 Avagyan, Anthony    12 Artsakh                           15.51  
  3   195 Arissian, Hovig     12 Massis                            15.69  
  4   120 Mazmanian, Andrew   12 Araz                              17.41  
 
Boys 200 Meter Run U12
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   195 Arissian, Hovig     12 Massis                            33.56  
  2   135 Avagyan, Anthony    12 Artsakh                           34.02  
  3   171 Aintablian, Steven  12 Azadamard                         34.45  
  4   116 Barseghian, Daniel  12 Ararat                            37.01  
  5   120 Mazmanian, Andrew   12 Araz                              40.55  
  6   136 Kassamanian, Crist  12 Artsakh                           57.34  
 
Boys 400 Meter Run U12
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   137 Hovanessian, Raffi  12 Artsakh                         1:10.30  
  2   195 Arissian, Hovig     12 Massis                          1:12.59  
  3   135 Avagyan, Anthony    12 Artsakh                         1:14.19  
  4   225 Sarkissian, Aram    12 San Francisc                    1:14.41  
  5   171 Aintablian, Steven  12 Azadamard                       1:15.54  
  6   136 Kassamanian, Crist  12 Artsakh                         1:49.01  
 
Boys Long Jump U12
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   195 Arissian, Hovig     12 Massis                          9-00.50  
      8-00  9-00  9-00.50           
  2   120 Mazmanian, Andrew   12 Araz                            7-07.00  
      5-05  6-06  7-07           
  3   135 Avagyan, Anthony    12 Artsakh                         7-06.00  
      7-06  6-05.25  7-00         
  4   255 Gharapetian, Karo   12 Sipan                           5-03.00  
      5-03  4-07  5-03           
  5   136 Kassamanian, Crist  12 Artsakh                         4-10.00  
      FOUL  FOUL  4-10           
 
Boys Shot Put U12
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   195 Arissian, Hovig     12 Massis                         29-09.00  
      23-07  28-09  29-09           
  2   135 Avagyan, Anthony    12 Artsakh                        21-03.00  
      21-03  20-02  21-02           
  3   136 Kassamanian, Crist  12 Artsakh                        20-02.00  
      20-02  20-01  FOUL           
  4   255 Gharapetian, Karo   12 Sipan                          18-05.00  
      15-10  17-09  18-05           
  5   116 Barseghian, Daniel  12 Ararat                         14-01.00  
      13-08  13-05  14-01           
  6   120 Mazmanian, Andrew   12 Araz                           12-09.00  
      12-09  11-07  11-05           
 
Boys 100 Meter Dash U14
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   176 Jemelian, Viken     14 Azadamard                         12.81  
  2   146 Kassamanian, Sako   14 Artsakh                           14.90  
  3   238 Ghahremanian, Dere  14 Shant                             16.56  
  4   122 Kechichian, Alex    14 Araz                              16.87  
  5   144 Costantian, Kyle    14 Artsakh                           17.26  
  6   143 Maknissian, Hagop   14 Artsakh                           17.35  
  7   141 Yeghiayan, Anthony  14 Artsakh                           18.16  
  8   145 Yeghiayan, Nichola  14 Artsakh                           20.17  
 
Boys 200 Meter Run U14
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   176 Jemelian, Viken     14 Azadamard                         26.28   2 
  2   146 Kassamanian, Sako   14 Artsakh                           30.80   1 
  3   238 Ghahremanian, Dere  14 Shant                             34.65   1 
  4   122 Kechichian, Alex    14 Araz                              34.96   1 
  5   144 Costantian, Kyle    14 Artsakh                           35.50   1 
  6   143 Maknissian, Hagop   14 Artsakh                           36.51   1 
  7   230 Tufenkjian, Alec    14 Sevan                             37.29   1 
  8   141 Yeghiayan, Anthony  14 Artsakh                           39.92   1 
  9   145 Yeghiayan, Nichola  14 Artsakh                           42.62   1 
 
Boys 400 Meter Run U14
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   238 Ghahremanian, Dere  14 Shant                           1:33.43  
 
Boys 800 Meter Run U14
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   122 Kechichian, Alex    14 Araz                            2:57.15  
  2   230 Tufenkjian, Alec    14 Sevan                           3:21.10  
 
Boys 3000 Meter Run U14
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   122 Kechichian, Alex    14 Araz                           16:38.97  
  2   195 Arissian, Hovig     12 Massis                         18:27.99  
 
Boys Long Jump U14
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   174 Hajjar, Kevin       14 Azadamard                      11-07.50  
      10-04  11-07.50  FOUL           
  2   230 Tufenkjian, Alec    14 Sevan                           8-07.00  
      8-06  8-07  7-07           
  3   144 Costantian, Kyle    14 Artsakh                         8-01.00  
      7-00.50  FOUL  8-01         
  4   146 Kassamanian, Sako   14 Artsakh                         7-08.50  
      FOUL  7-08.50  FOUL           
  5   141 Yeghiayan, Anthony  14 Artsakh                         7-02.25  
      6-04.50  7-02.25  FOUL         
  6   145 Yeghiayan, Nichola  14 Artsakh                         7-01.00  
      FOUL  6-10.25  7-01           
  7   143 Maknissian, Hagop   14 Artsakh                         6-08.50  
      6-08.50  6-08.25  6-05.50         
  8   142 Havanjian, Garen    14 Artsakh                         5-11.25  
      FOUL  5-01.50  5-11.25           
 
Boys Shot Put U14
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   146 Kassamanian, Sako   14 Artsakh                        31-09.00  
      29-07  31-09  30-04           
  2   176 Jemelian, Viken     14 Azadamard                      29-10.00  
      29-10    x             
  3   144 Costantian, Kyle    14 Artsakh                        29-06.00  
      29-06  29-00  26-03           
  4   143 Maknissian, Hagop   14 Artsakh                        24-10.00  
      24-10  24-06  24-03           
  5   174 Hajjar, Kevin       14 Azadamard                      24-06.00  
      24-06    x             
  6   142 Havanjian, Garen    14 Artsakh                        23-02.00  
      23-02  21-02  21-02           
  7   230 Tufenkjian, Alec    14 Sevan                          21-04.00  
      FOUL  21-04  18-04           
  8   141 Yeghiayan, Anthony  14 Artsakh                        20-06.00  
      17-07  17-11  20-06           
  9   145 Yeghiayan, Nichola  14 Artsakh                        14-01.00  
      12-07  14-01  13-10           
 
Boys 100 Meter Dash U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   189 Haritoonian, Chris  16 Los Angeles                       13.23  
  2   201 Galoustian, Varak   16 Massis                            13.52  
  3   251 Abnosian, Rodrick   16 Sipan                             14.33  
  4   247 Issagholian, Avag   16 Sipan                             14.46  
  5   248 Torosian, Christop  16 Sipan                             14.57  
  6   198 Shahinian, Shahe    16 Massis                            16.03  
 
Boys 200 Meter Run U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   189 Haritoonian, Chris  16 Los Angeles                       26.32  
  2   198 Shahinian, Shahe    16 Massis                            29.44  
  3   247 Issagholian, Avag   16 Sipan                             30.34  
  4   251 Abnosian, Rodrick   16 Sipan                             30.97  
  5   248 Torosian, Christop  16 Sipan                             30.98  
  6   250 Abnoosian, Eric     16 Sipan                             32.52  
 
Boys 400 Meter Run U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   245 Vallejo, Emmanuel   16 Shant                           1:09.54  
  2   198 Shahinian, Shahe    16 Massis                          1:10.97  
  3   249 Abnoosian, Edgar    16 Sipan                           1:21.30  
  4   250 Abnoosian, Eric     16 Sipan                           1:33.49  
 
Boys 800 Meter Run U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   198 Shahinian, Shahe    16 Massis                          2:32.63  
  2   249 Abnoosian, Edgar    16 Sipan                           3:12.63  
 --   250 Abnoosian, Eric     16 Sipan                               DNF  
 
Boys 3000 Meter Run U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   198 Shahinian, Shahe    16 Massis                         16:38.95  
 
Boys 4x100 Meter Relay U16
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Massis  'A'                                                    58.42  
     1) 195 Arissian, Hovig 12          2) 198 Shahinian, Shahe 16        
     3) 201 Galoustian, Varak 16        4) 191 Shahinian, Andre A         
  2 Sipan  'A'                                                   1:00.43  
     1) 251 Abnosian, Rodrick 16        2) 250 Abnoosian, Eric 16         
     3) 248 Torosian, Christopher 16    4) 249 Abnoosian, Edgar 16        
 
Boys Long Jump U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   201 Galoustian, Varak   16 Massis                         14-01.25  
      12-11  13-00  14-01.25           
  2   251 Abnosian, Rodrick   16 Sipan                          12-03.00  
      9-02  10-10  12-03         
  3   248 Torosian, Christop  16 Sipan                          11-04.00  
      10-05  10-03  11-04           
  4   249 Abnoosian, Edgar    16 Sipan                           7-06.00  
      6-10  6-03.50  7-06           
 
Boys Shot Put U16
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   201 Galoustian, Varak   16 Massis                         26-00.00  
      26-00  25-02  25-02           
  2   219 Sogutou, Marcel     16 Montebello                     20-06.00  
      19-06  19-10  20-06          
 
Boys 200 Meter Run U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   147 Darakjian, Andrew   18 Artsakh                           26.62  
  2   257 Mossessian, Avo     18 Sartarabad                        27.02  
  3   212 Sogutlu, Chris      18 Montebello                        30.77  
 
Boys 800 Meter Run U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   147 Darakjian, Andrew   18 Artsakh                         2:14.54  
 
Boys Long Jump U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   257 Mossessian, Avo     18 Sartarabad                     15-07.00  
      15-07  FOUL  15-07           
 
Boys Shot Put U18
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   259 Dishoian, Koko      18 Sartarabad                     34-05.00  
      34-05  FOUL  33-01           
  2   257 Mossessian, Avo     18 Sartarabad                     30-00.00  
      26-05  25-05  30-00           
  3   212 Sogutlu, Chris      18 Montebello                     29-06.00  
      26-05  29-01  29-06           
 
Boys 100 Meter Dash A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   191 Shahinian, Andre     A Massis                            13.43  
  2   155 Sinian, Andre        A Ani                               13.82  
  3   220 Malazian, Ara        A Montebello                        16.56  
 
Boys 200 Meter Run A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   191 Shahinian, Andre     A Massis                            27.11  
  2   101 Ziraki, Aden         A Ararat                            28.62  
  3   220 Malazian, Ara        A Montebello                        34.66  
 
Boys 400 Meter Run A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   191 Shahinian, Andre     A Massis                          1:12.19  
  2   155 Sinian, Andre        A Ani                             1:24.81  
 
Boys 800 Meter Run A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   191 Shahinian, Andre     A Massis                          2:08.41  
  2   106 Zarifian, Sevan      A Ararat                          2:41.83  
  3   101 Ziraki, Aden         A Ararat                          2:56.37  
  4   220 Malazian, Ara        A Montebello                      3:17.14  
 
Boys 1500 Meter Run A
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   191 Shahinian, Andre     A Massis                          5:01.38   1 
  2   221 Gabrelyan, Henrik    A Phoenix                         5:33.32   2 
  3   198 Shahinian, Shahe    16 Massis                          6:20.98   1 
  4   220 Malazian, Ara        A Montebello                      8:17.88   1 
 
Boys 3000 Meter Run A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   191 Shahinian, Andre     A Massis                         10:11.24  
  2   221 Gabrelyan, Henrik    A Phoenix                        12:00.19  
 
Boys Long Jump A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   106 Zarifian, Sevan      A Ararat                         14-01.00  
      13-06  14-01  14-01         
  2   102 Aivazian, Alex       A Ararat                         13-05.00  
      13-05  FOUL  FOUL           
  3   155 Sinian, Andre        A Ani                            11-04.00  
      10-09.75  10-09  11-04           
  4   220 Malazian, Ara        A Montebello                      9-11.00  
      9-03.75  9-11  FOUL           
  5   151 Kassamanian, Abrah   A Artsakh                         9-07.75  
      9-07.75  8-09  9-04         
  6   153 Saccoyan, Harout     A Artsakh                         8-03.50  
      8-03.50  FOUL  FOUL         
  7   157 Avagyan, Avetis      A Unattached                      7-10.75  
      6-10  7-10.75  7-05.25         
  8   156 Maknissian, Havig    A Artsakh                         7-06.00  
      7-01.50  7-05  7-06         
  9   154 Havanjian, Hagop     A Artsakh                         6-01.00  
      6-01  5-00.50  4-04           
 
Boys Shot Put A
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   106 Zarifian, Sevan      A Ararat                         39-06.00  
      35-03  39-06  FOUL           
  2   102 Aivazian, Alex       A Ararat                         38-09.00  
      38-09  36-11  37-04           
  3   155 Sinian, Andre        A Ani                            36-00.00  
      36-00  34-06  34-05           
  4   156 Maknissian, Havig    A Artsakh                        28-11.00  
      28-11  28-08  23-05           
  5   151 Kassamanian, Abrah   A Artsakh                        27-00.00  
      26-06  27-00  27-00           
  6   153 Saccoyan, Harout     A Artsakh                        25-02.00  
      25-02  24-07  23-05           
 
Mixed 4x50 Meter Relay U8
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Azadamard  'A'                                                 40.94  
     1) 180 Aintablian, Christopher 8   2) 179 Avazian, Alec 8            
     3) 181 Najarian, Matthew 8         4) 182 Kaprielian, Talia 8        
 
Mixed 4x50 Meter Relay U10
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Azadamard  'A'                                                 38.24  
     1) 167 Arouchian, Tara 10          2) 160 Najarian, Michael 10       
     3) 162 Arouchian, Ani 10           4) 163 Awakian, Christine 10      
  2 Artsakh  'A'                                                   38.32  
     1) 132 Saccoyan, Garo 10           2) 134 Havanjian, Liana 10        
     3) 131 Avagyan, Alex 10            4) 133 Yeghiayan, Jolene 10       
 
Mixed 4x50 Meter Relay U12
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Azadamard  'A'                                                 35.12  
     1) 183 Arouchian, Taliane 12       2) 173 Kaloghlian, Sarine 12      
     3) 177 Nazarian, Sarine 14         4) 172 Marganian, Saleen 12       
  2 Artsakh  'A'                                                   35.39  
     1) 137 Hovanessian, Raffi 12       2) 138 Hovanessian, Athena 12     
     3) 135 Avagyan, Anthony 12         4) 140 Kassamanian, Natalie 12    
  3 Ararat  'A'                                                    35.61  
     1) 114 Movsessian, Lara 12         2) 113 Khachatourian, Gayane 8    
     3) 116 Barseghian, Daniel 12       4) 108 Moghoyan, Grikor 10