Licensed to Royal Results - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/19/2016 12:22 PM
                    USATF West Region Masters Championships                    
                  Cerritos College  - 6/18/2016 to 6/19/2016                   
                                    Results                                    
 
W29&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   229 Suzanne Arenel     W17 Unattached               17.67  -3.4 
 
W30 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   228 Krystol Lartey     W31 Unattached               12.59   0.7  2 
 
W35 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   101 Melisa Barber      W35 Adidas Garde             11.60   0.7  2 
 
W40 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   224 Elly Mann          W40 Trojan Maste             13.57   0.7  2 
  2   113 MaryLou Johnson    W41 SC Striders              14.04   0.7  2 
 
W45 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   103 Colleen Barney     W49 SC Striders              13.50   0.7  2 
 
W50 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   112 Venus Jewett       W51 Unattached               14.40  -3.4 
  2   104 Cadence Baron      W51 Unattached               17.36  -3.4 
 
W65 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   115 Brenda Matthews    W66 SC Striders              15.74  -3.4 
 
W70 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   124 Andrea Winkler     W71 Unattached               27.18  -3.4 
 
M29&U 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   225 Ramsey Nasser      M29 Trojan Maste             11.91   0.7  2 
 
M30 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   161 Justin Hernandez   M33 So Cal Track             12.00   0.7  2 
 
M35 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   169 Ryan Krueger       M36 Unattached               12.00   0.7  2 
 
M45 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   126 Claudio Andrade    M49 Unattached               13.50   0.7  2 
 
M50 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   148 Robert Foster      M54 So Cal Track             12.32   0.7  2 
  2   179 Gary McCullouch Sr M54 Unattached               12.88   0.7  2 
 
M60 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   173 Damien Leake       M63 SC Striders              12.43   0.7 
  2   140 Mark Davis         M60 Houston Elit             12.84   0.7 
  3   144 Calvin Evans       M61 Unattached               15.41   0.7 
 
M65 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   129 Thierry Boucquey   M65 So Cal Track             14.06   0.7 
  2   151 Monte Gast         M68 Unattached               18.15   0.7 
 
M70 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   187 Ronnie Muranaka    M72 SC Striders              16.51   0.7 
 
M75 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   212 Karl Thorpe Sr     M77 Unattached               18.07   0.7 
  2   204 Jerry Silverman    M79 Unattached               22.23   0.7 
 
W40 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   116 Cynthia McNamee    W40 Southwest Sp             27.05  -0.1 
  2   224 Elly Mann          W40 Trojan Maste             27.71  -0.1 
  3   113 MaryLou Johnson    W41 SC Striders              28.78  -0.1 
 
W45 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   103 Colleen Barney     W49 SC Striders              27.47  -0.1 
 
W50 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   106 Amanda Clarke      W51 Athena Track             32.40  -0.1 
 
W70 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   124 Andrea Winkler     W71 Unattached               56.46  -0.1 
 
M29&U 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   225 Ramsey Nasser      M29 Trojan Maste             24.50  -1.7  3 
 
M30 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   161 Justin Hernandez   M33 So Cal Track             25.48  -1.7  3 
 
M35 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   135 Keith Chambers     M37 So Cal Track             24.48  -1.7  3 
  2   169 Ryan Krueger       M36 Unattached               24.49  -1.7  3 
 
M40 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   227 Andrew Reyes       M41 Unattached               24.22  -1.7  3 
 
M45 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   150 John Garratt       M49 Track Club L             25.09  -1.7  3 
  2   128 Joe Blackman       M45 So Cal Track             27.28  -1.7  3 
 
M50 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   148 Robert Foster      M54 So Cal Track             25.33   0.1  2 
  2   179 Gary McCullouch Sr M54 Unattached               26.23   0.1  2 
 
M60 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   173 Damien Leake       M63 SC Striders              26.11  -1.9 
 
M65 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   143 F Eugene Driver II M65 Trojan Maste             29.09  -1.9 
 
M70 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   187 Ronnie Muranaka    M72 SC Striders              36.48  -1.9 
 
W40 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   116 Cynthia McNamee    W40 Southwest Sp             63.14  
  2   223 Goldie Danials     W43 Trojan Maste             69.16  
  3   123 Darmesha Watkins   W44 Unattached               77.78  
 
W45 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   114 Vanessa Juarez     W46 Unattached               65.87  
 
W50 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   106 Amanda Clarke      W51 Athena Track             69.01  
 
W55 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   108 Patricia Contreras W58 So Cal Track             77.56  
 
W70 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   124 Andrea Winkler     W71 Unattached             2:05.24  
 
M30 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   210 Jonathan Tan       M31 ARC Run Club             53.18  
 
M35 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   135 Keith Chambers     M37 So Cal Track             53.67  
 
M45 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   216 Anthony Wall       M46 Unattached               55.56  
  2   150 John Garratt       M49 Track Club L             55.82  
  3   126 Claudio Andrade    M49 Unattached               63.86  
 
M65 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   145 Bill Fitzpatrick   M65 SC Striders              66.52  
 
M70 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   175 Frederick Lindsley M71 So Cal Track             67.42  
 
W40 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   223 Goldie Danials     W43 Trojan Maste           2:43.71  
 
W45 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   114 Vanessa Juarez     W46 Unattached             2:35.56  
 
W50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   106 Amanda Clarke      W51 Athena Track           2:49.13  
 
M30 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   210 Jonathan Tan       M31 ARC Run Club           2:04.64  
 
M35 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   211 Nicholas Thornton  M35 Track Club L           1:58.63  
 
M40 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   152 Matthew Gibson     M44 Trojan Maste           2:37.82  
 
M50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   206 Allen Smith        M53 So Cal Track           2:20.92  
 
M65 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   145 Bill Fitzpatrick   M65 SC Striders            2:37.71  
 
M70 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   175 Frederick Lindsley M71 So Cal Track           2:38.70  
 
W30 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   122 Valarie Tucker     W31 Unattached             5:41.98  
 
W35 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   111 Alisa Fisher       W36 ARC Run Club           5:28.17  
 
W70 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   124 Andrea Winkler     W71 Unattached             9:23.83  
 
M40 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   154 Barry Givens       M42 So Cal Track           4:34.79  
 
M45 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   146 Mark Fitzpatrick   M45 ARC Run Club           4:33.04  
 
M50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   149 Oliver Gallego     M54 ARC Run Club           5:05.08  
 
M65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   220 Barry Witler       M65 ARC Run Club           5:45.51  
 
W35 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   117 Nicole Prause      W37 Unattached             5:41.31  
  2   111 Alisa Fisher       W36 ARC Run Club           5:47.92  
 
W70 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   124 Andrea Winkler     W71 Unattached            10:19.34  
 
M35 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   156 Phillip Gonzalez   M39 ARC Run Club           4:54.91  
 
M40 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   154 Barry Givens       M42 So Cal Track           4:56.15  
  2   200 Thomas Schmierer   M43 Unattached             5:38.57  
 
M45 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   146 Mark Fitzpatrick   M45 ARC Run Club           4:49.60  
  2   141 Gerard Deegan      M48 ARC Run Club           5:47.84  
 
M55 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   158 David Guss         M55 Unattached             4:49.94   Canadian Record
 
M60 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   165 Neil Howk          M63 Unattached             5:39.25  
 
M65 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   220 Barry Witler       M65 ARC Run Club           6:08.29  
 
M70 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   190 Gary Patton        M70 So Cal Track           5:35.03   American Record
 
W30 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   122 Valarie Tucker     W31 Unattached            20:16.40  
 
M45 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   141 Gerard Deegan      M48 ARC Run Club          19:56.54  
 
M50 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   149 Oliver Gallego     M54 ARC Run Club          18:25.90  
  2   209 Christopher Sylvan M50 Dukes Track           20:34.97  
 
M55 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   166 Mark Huber         M55 Unattached            20:17.00  
 
M60 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   147 Perry Forrester    M63 Cal Coast Tr          18:57.75  
  2   203 Alan Siddons       M64 Unattached            31:45.41  
 
M70 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   190 Gary Patton        M70 So Cal Track          20:53.04  
 
W55 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   105 Laura Bruess       W55 Athletics Bo          39:37.05   American Record
 
M40 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   205 Noel Singh         M41 Unattached            42:13.89  
 
M50 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   149 Oliver Gallego     M54 ARC Run Club          37:51.69  
 
M55 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 --   130 Rick Bruess        M57 Athletics Bo               DNF  
 
M60 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   208 Carl Stromberg     M61 Unattached            40:05.08  
 
M65 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 --   220 Barry Witler       M65 ARC Run Club               DNF  
 
M85 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   174 Gunnar Linde       M87 Santa Monica        1:08:44.96   Meet Record
 
W65 80 Short Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   115 Brenda Matthews    W66 SC Striders              19.82   0.8  Meet Record
 
M35 110 Short Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   169 Ryan Krueger       M36 Unattached               17.75   0.8 
 
M60 300 Long Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track             52.81  
 
M60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track           9:25.04  
 
M65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   215 Arnold Utterback   M69 Buffalo Chip           9:21.81  
 
M45 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   138 Darren Cox         M46 So Cal Track          10:39.45   Meet Record
 
M29&U 4x800 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 ARC Run Club  'A'                                   8:51.68  
     1) 210 Jonathan Tan 31             2) 156 Phillip Gonzalez 39        
     3) 232 Gerardo Rabelo 31           4) 233 Rony Vega 33               
  2 A Snail's Pace Running Club  'A'                    9:48.15  
     1) 125 John Alvarado 50            2) 164 Matt Hood 46               
     3) 137 Michael Connors 48          4) 177 Miguel Magana 49           
 
W65 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   121 Annelies Steekelen W68 SC Striders              1.27m    4-02.00 
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.27 1.30 
        O    O    O    O    O  XXX 
 
M35 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   169 Ryan Krueger       M36 Unattached               1.34m    4-04.75 
     1.34 1.48 
        O  XXX 
 
M55 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   162 Peter Hlavin       M58 SC Striders              1.65m    5-05.00 
     1.55 1.60 1.65 1.70 
        O    O    O  XXX 
 
M60 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track             1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
       XO    O   XO  XPP 
 
M65 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   193 Charlie Rader      M68 So Cal Track             1.55m    5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O    O    O  XXX 
  2   151 Monte Gast         M68 Unattached               1.25m    4-01.25 
     1.10 1.25 1.30 
        O  XXO  XXP 
 
M70 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   157 James Goodreau     M71 Unattached               1.40m    4-07.00 
     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O  XXX 
  2   132 Otis Burrell       M72 Unattached               1.35m    4-05.00 
     1.25 1.30 1.35 1.40 
        O   XO    O  XXX 
  3   197 James Robie        M70 Unattached               1.30m    4-03.25 
     1.25 1.30 1.35 
        O    O  XXX 
 
M75 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   191 Dave Perry         M77 Unattached               1.25m    4-01.25 
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O   XO  XXX 
 
M40 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   134 Stanley Carranza   M41 So Cal Track             3.51m   11-06.25 
     3.20 3.36 3.51 3.66 
       XO    O    O  XXX 
 
M45 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   126 Claudio Andrade    M49 Unattached               3.20m   10-06.00 
     3.05 3.20 3.36 
        O    O  XXX 
 
M55 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   180 Tim McIntyre       M55 Higher Flyer             4.15m   13-07.25 
     3.66 4.00 4.15 4.20 
        O    O  XXO  XXX 
 
M60 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   207 Kenneth St Cyr     M63 Unattached               2.45m    8-00.50 
     2.14 2.29 2.45 2.60 
        O    O   XO  XXX 
 
W50 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   104 Cadence Baron      W51 Unattached               3.48m  +0.0  11-05.00 
     3.06m(1.3) 3.48m(+0.0) 3.32m(1.6) 2.88m(+0.0) 3.48m(1.6) 3.43m(-1.8)
 
W65 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   115 Brenda Matthews    W66 SC Striders              3.43m   2.1  11-03.00 
     3.16m(0.3) PASS      3.21m(+0.0) FOUL(-2.2) 3.43m(2.1) PASS     
 
M35 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   169 Ryan Krueger       M36 Unattached               5.29m   1.3  17-04.25 
     4.54m(1.0) 5.22m(-2.3) 5.29m(1.3) PASS      PASS      PASS     
 
M45 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   128 Joe Blackman       M45 So Cal Track             4.74m   0.2  15-06.75 
     4.74m(0.2) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   126 Claudio Andrade    M49 Unattached               4.53m  +0.0  14-10.50 
     4.11m(-1.3) 4.28m(-0.0) 4.53m(+0.0) 4.50m(+0.0)      
 
M55 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
 --   189 Joseph Patridge II M58 Unattached                FOUL                 
     PASS      PASS      PASS      PASS      PASS      FOUL(+0.0)
 
M60 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   173 Damien Leake       M63 SC Striders              4.94m  +0.0  16-02.50 
     4.94m(+0.0) FOUL(0.4)            
  2   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track             4.54m   1.4  14-10.75 
     4.18m(+0.0) 4.20m(2.5) 4.18m(1.4) 4.54m(1.4) FOUL      FOUL     
  3   176 Charles Lyons      M61 So Cal Roadr             3.23m   0.2  10-07.25 
     1.86m(+0.0) 2.76m(3.3) 3.01m(-0.7) 2.81m(1.4) 2.94m(1.8) 3.23m(0.2)
  4   192 Patrick Pittman    M63 Trojan Maste             3.19m   1.9  10-05.75 
     2.87m(-0.3) 3.18m(0.3) 3.14m(+0.0) 3.17m(+0.0) 3.19m(1.9) 2.89m(+0.0)
 
M65 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   151 Monte Gast         M68 Unattached               3.50m   1.9  11-05.75 
     3.31m(-1.7) 3.39m(+0.0) 3.50m(1.9)         
 
M75 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   204 Jerry Silverman    M79 Unattached               1.43m   0.9   4-08.25 
     1.41m(0.7) 1.43m(0.9) 1.36m(1.3)         
 
M35 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   169 Ryan Krueger       M36 Unattached              11.05m   2.5  36-03.00 
     9.29m(0.2) 10.53m(+0.0) 11.05m(2.5) PASS      PASS      PASS     
 
M45 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   128 Joe Blackman       M45 So Cal Track            10.01m   1.1  32-10.25 
     10.01m(1.1) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
M60 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track             8.64m   1.7  28-04.25 
     FOUL(0.9) FOUL(1.1) 8.58m(1.5) FOUL(1.2) 8.64m(1.7) 8.63m(0.7)
  2   192 Patrick Pittman    M63 Trojan Maste             7.18m   0.9  23-06.75 
     6.90m(+0.0) 7.05m(1.0) 6.87m(1.4) 7.03m(1.9) 7.18m(0.9) 7.12m(+0.0)
 
M65 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   151 Monte Gast         M68 Unattached               7.23m   0.5  23-08.75 
     6.61m(0.2) 6.85m(0.8) 6.90m(0.2) 6.63m(2.0) 7.23m(0.5) 7.03m(+0.0)
 
M70 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   132 Otis Burrell       M72 Unattached               7.09m  +0.0  23-03.25 
     6.31m(+0.0) 6.12m(0.4) 7.05m(0.7) 6.49m(0.9) 7.04m(1.2) 7.09m(+0.0)
 
W40 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 --   109 Allison Cowdell    W44 SC Striders                 ND            
      PASS  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
W60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   107 Linda Cohn         W63 SC Striders              8.77m   28-09.25 
      8.63m  8.64m  8.32m  8.42m  8.77m  8.55m
 
M35 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   194 Mike Rainis        M37 So Cal Track            13.81m   45-03.75 
      13.30m  13.53m  13.80m  13.65m  PASS  13.81m
  2   169 Ryan Krueger       M36 Unattached               9.51m   31-02.50 
      8.76m  9.46m  9.51m  PASS  PASS  PASS
 
M55 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   163 Greg Holden        M58 Unattached              13.57m   44-06.25 
      13.43m  12.99m  13.57m  FOUL  FOUL  13.56m
 
M60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   214 Quenton Torbert    M64 So Cal Track            15.56m   51-00.75 
      15.47m  15.08m  14.90m  14.96m  15.17m  15.56m
  2   217 Richard Watson     M63 AZ Desert Th            10.23m   33-06.75 
      FOUL  9.91m  FOUL  FOUL  10.23m  FOUL
  3   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track             9.00m   29-06.50 
      9.00m  8.69m  8.89m  8.62m  8.83m  8.47m
 
M75 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   167 Ken Hurlbert       M76 So Cal Track            11.93m   39-01.75 
      11.60m  11.02m  11.93m  11.05m  10.77m  FOUL
  2   202 Harold Sheakley    M75 Unattached               9.39m   30-09.75 
      9.16m  9.22m  9.39m  9.13m  8.94m  9.30m
 
M80 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   153 Marvin Ginsburg md M80 Unattached               9.89m   32-05.50 
      9.45m  9.58m  9.89m  9.68m  9.48m  9.64m
  2   222 Joe Durrenberger   M81 So Cal Track             9.50m   31-02.00 
      8.92m  8.95m  9.05m  9.11m  9.50m  9.50m
 
M55 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   163 Greg Holden        M58 Unattached              38.27m     125-07 
      FOUL  36.10m  FOUL  FOUL  38.27m  FOUL
  2   127 James Barry        M58 Unattached              28.33m      92-11 
      26.98m  FOUL  25.32m  FOUL  FOUL  28.33m
 
M60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   196 Robert Rice        M61 Unattached              39.17m     128-06 
      38.67m  FOUL  FOUL  FOUL  34.77m  39.17m
  2   217 Richard Watson     M63 AZ Desert Th            36.88m     121-00 
      32.86m  FOUL  33.99m  36.88m  FOUL  36.66m
  3   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track            32.73m     107-04 
      29.56m  31.60m  32.73m  FOUL  FOUL  FOUL
  4   213 Mike Tipping       M63 So Cal Track            30.52m     100-01 
      27.54m  29.73m  30.36m  26.90m  30.31m  30.52m
 
M65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   160 Larry Hart         M69 Unattached              41.44m     135-11 
      39.50m  FOUL  40.43m  38.44m  41.44m  39.74m
  2   151 Monte Gast         M68 Unattached              28.58m      93-09 
      26.65m  28.58m  FOUL  27.48m  19.54m  25.59m
 
M70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   182 David Merkowitz    M74 Unattached              32.47m     106-06 
      FOUL  31.39m  30.55m  FOUL  32.47m  30.39m
 
M80 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   222 Joe Durrenberger   M81 So Cal Track            19.82m      65-00 
      FOUL  7.90m  19.21m  19.82m  FOUL  FOUL
 
M60 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   217 Richard Watson     M63 AZ Desert Th            38.18m     125-03 
      34.37m  37.35m  36.52m  37.56m  38.18m  38.14m
  2   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track            22.41m      73-06 
      14.14m  15.70m  20.17m  FOUL  20.54m  22.41m
 
M65 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   160 Larry Hart         M69 Unattached              53.91m     176-10 
      FOUL  52.27m  50.56m  51.36m  53.91m  FOUL
 
M80 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   222 Joe Durrenberger   M81 So Cal Track            21.14m      69-04 
      19.93m  20.29m  20.93m  21.14m  20.98m  FOUL
 
W60 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   107 Linda Cohn         W63 SC Striders             35.38m     116-01 
      32.26m  32.62m  34.18m  35.38m  32.84m  FOUL
 
M50 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   168 Joe Kelly Sr       M53 Unattached              51.14m     167-09 
      FOUL  47.69m  FOUL  51.14m  44.04m  PASS
  2   186 Art Morrow         M52 So Cal Track            33.68m     110-06 
      21.29m  19.88m  23.36m  23.30m  33.68m  21.32m
 
M55 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   201 Michael Shea       M56 Unattached              43.06m     141-03 
      FOUL  FOUL  38.05m  39.97m  42.60m  43.06m
  2   127 James Barry        M58 Unattached              38.54m     126-05 
      FOUL  35.15m  34.90m  34.03m  35.76m  38.54m
 
M60 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   159 David Hamel        M62 Unattached              44.70m     146-08 
      36.12m  44.32m  44.13m  44.70m  44.07m  FOUL
  2   213 Mike Tipping       M63 So Cal Track            39.20m     128-07 
      33.97m  34.60m  35.81m  FOUL  39.20m  FOUL
  3   217 Richard Watson     M63 AZ Desert Th            33.85m     111-01 
      29.45m  29.57m  33.23m  32.04m  33.25m  33.85m
  4   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track            32.00m     105-00 
      25.96m  29.57m  FOUL  30.67m  30.50m  32.00m
 
M65 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   231 Robert Morris      M66 Unattached              33.05m     108-05 
      31.54m  32.17m  30.37m  32.01m  33.05m  31.72m
  2   198 Ron Rook           M67 Trojan Maste            30.96m     101-07 
      30.76m  30.96m  29.58m  30.81m  30.35m  30.06m
  3   151 Monte Gast         M68 Unattached              28.01m      91-11 
      27.94m  26.71m  28.01m  24.95m  20.95m  26.83m
  4   136 D Michael Connella M68 Unattached              25.16m      82-06 
      FOUL  18.65m  FOUL  FOUL  FOUL  25.16m
 
M70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   182 David Merkowitz    M74 Unattached              31.12m     102-01 
      29.10m  FOUL  31.12m  FOUL  30.92m  FOUL
 
M50 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   195 Greg Retzer        M51 So Cal Track            15.29m   50-02.00 
      14.86m  FOUL  15.29m  FOUL  FOUL  14.38m
 
M55 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   139 Jeff Crothers      M57 AZ Desert Th            12.50m   41-00.25 
      12.23m  11.62m  FOUL  FOUL  12.50m  12.26m
 
M60 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   183 Thomas Meyer       M64 So Cal Track            16.46m   54-00.00 
      16.25m  15.65m  FOUL  16.10m  15.66m  16.46m
  2   217 Richard Watson     M63 AZ Desert Th            12.83m   42-01.25 
      11.93m  12.18m  12.67m  12.83m  12.60m  FOUL
  3   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track             9.12m   29-11.25 
      7.66m  7.99m  8.06m  8.51m  8.83m  9.12m
 
M65 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   160 Larry Hart         M69 Unattached              18.45m   60-06.50 
      FOUL  16.76m  FOUL  17.06m  17.00m  18.45m
 
M80 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   222 Joe Durrenberger   M81 So Cal Track             9.84m   32-03.50 
      9.84m  9.71m  9.18m  9.59m  9.39m  9.61m
 
M50 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   195 Greg Retzer        M51 So Cal Track             8.06m   26-05.50 
      FOUL  7.84m  7.85m  7.21m  7.39m  8.06m
 
M55 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   139 Jeff Crothers      M57 AZ Desert Th             6.20m   20-04.25 
      6.20m  5.95m  6.10m  5.89m  6.13m  FOUL
 
M60 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   183 Thomas Meyer       M64 So Cal Track             7.65m   25-01.25 
      7.65m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2   217 Richard Watson     M63 AZ Desert Th             7.25m   23-09.50 
      6.52m  7.24m  7.16m  FOUL  7.25m  7.18m
  3   181 David McLawhorn    M61 So Cal Track             3.77m   12-04.50 
      3.77m  3.10m  3.65m  FOUL  3.25m  3.47m
 
M65 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   160 Larry Hart         M69 Unattached               8.27m   27-01.75 
      7.69m  7.63m  FOUL  FOUL  FOUL  8.27m
 
M80 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   222 Joe Durrenberger   M81 So Cal Track             5.39m   17-08.25 
      5.14m  5.39m  5.36m  PASS  PASS  PASS
 
W60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   118 Paula Rasmussen    W61 So Cal Track          35:44.05  
 
M50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   186 Art Morrow         M52 So Cal Track          32:19.26  
 
M55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   188 George Papacalos   M56 So Cal Track          37:38.41  
 
M65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   172 Paul Lawson        M69 Pilgrim Pace          33:24.08  
 
M70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   133 Richard Campbell   M70 So Cal Track          36:36.00